Hjem Politikk Leserinnlegg Rosa Resepten, endelig på vei!
|
|
Rosa Resepten, endelig på vei! |
|
|
Vi fortsetter å kjempe for rosa-resepten. Leserinnlegg, Østlendingen - 30.06.2010
I 2006 startet AUF i Hedmark arbeidet med å gi alle jenter mellom 16 og 25 år gratis prevensjonsmidler, i en reseptordning kalt «Rosa resepten». Den blir skrevet ut av helsesøster eller lege og gjelder det preventivet som passer jenta best. Produktet hentes gratis på apoteket og regningen sendes automatisk til staten.Forslaget fikk positive tilbakemeldinger og man startet ett prøveprosjekt i Tromsø og Hamar, for jenter mellom 20 og 24 år. I mars 2010 kom en rapport fra SINTEF som omhandlet prøveprosjektet. Rapporten viste at antall aborter ble halvert under prøveordningen i forhold til kommunene som er undersøkt uten de gratis prevensjonsmidlene. Det var nettopp dette som var hensikten med «Rosa Resept» ordningen som AUF i Hedmark foreslo i 2006.
Det er ikke gitt at jenter selv om man er student, har råd til å betale prevensjonsmidler, og dette ender da i mange tilfeller med uønsket graviditet. Det er ikke alle jenter som kan bruke de billigste alternativene på grunn av for eksempel bivirkninger, forslaget tar alle jentene mellom 16- 25år med i fellesskapet.
AUF i Hedmark er ikke overrasket over resultatet fra prøveordningen, men vi er kjempeglade for at det ga ett slikt godt resultat. Nå jobbes for å få dette tilbudet landsdekkende, etter de positive tilbakemeldingene på ordningen. Spliden i dag går på hvilket aldersspenn ordningen skal dekke. Stortinget vil gå for en 20 til 24 år, men dette er ikke godt nok mener AUF i Hedmark. Vi står fortsatt på vårt krav om at «Rosa resepten» skal gjelde for jenter mellom 16 og 25 år.
Facebook-gruppa: Vi vil ha Rosa-Resepten NÅ. Har allerede litt under 10.000 medlemmer, gutter og jenter. Det viser at Rosa-Resepten er en ordning vi skulle innført for lengst.
Vi vil ha «Rosa resepten» som vi lanserte i 2006, NÅ!! Fordi Rosa resepten= Girl-power!
Magnus Stenseth, Leder Tonje Granmo, Politisk nestleder Simen Brænden Mortensen, Organisatorisk nestleder Line Marie Birkelid
Fatima Saleh Kaja Haugseth AUF i Hedmark
|
|
Sist oppdatert ( fredag 02. juli 2010 )
|
|
|
Avstemning
REGISTRER DEG...
...og få tilgang til chat, bildegalleri og mye mye mer. Registrer bruker
|